Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
V. Naszályi Márta választási programjának ékköve volt, hogy majd rendet rak bérlakás-ügyben az I. kerületben. Azonban a megválasztása óta eltelt szűk három évben ebből semmi sem látszik.
V. Naszályi Márta mindenáron rendezni akarta ígéretei szerint a Várnegyedben lévő bérlakások helyzetét. Több interjúban is beszélt arról, hogy tarthatatlan állapotok vannak, a kerület rosszul jár, ám ő polgármesterként majd rendet rak. Tavaly év végén az Országgyűlés módosította a lakástörvényt, melynek köszönhetően azok, akik öt évnél régebbi bérlői az I. kerületi önkormányzatnak, jogosultak lettek arra, hogy megvásárolják a lakásokat. A kerületvezető finoman szólva sem rajongott a módosításért, a lakók pedig nem először borulnak ki az önkormányzat hozzáállásán.
Mindenesetre a törvény kimondja: a vételi igény benyújtását követően bizonyos időkereten belül az önkormányzatnak ajánlatot kell tennie.
A törvény szerint pedig hathónapos önkormányzati csúszás esetén az illetékes kormányhivatal átveheti az ügyet, az önkormányzatnak azonban van egy kiskapuja: az értékbecslés előtt kötelező a társasházzá alakítani az ügyben érintett épületeket, ehhez pedig fel kell mérni a házak minden lakását. Ezt viszont kizárólag az önkormányzat teheti meg. A Várnegyedben összesen 110 épületet kéne társasházzá alakítani, azonban lapunk úgy tudja, június közepéig mindössze nyolccal végeztek.
Lapunk több érintett lakóval is beszélt, akik közül többen elmondták, meglátásuk szerint a párbeszédes kerületvezető egyáltalán nem törekszik arra, hogy megoldódjon a helyzet. A Várban nagyjából nyolcszáz család és bérlő jogosult arra, hogy megvásárolja az önkormányzat tulajdonában álló lakást, melyet eddig béreltek tőlük. A Mandiner úgy értesült, eddig mintegy ötszázan adtak be lakásvásárlásra vonatkozó kérelmet.
A lakók arra panaszkodtak, magas többletköltségük lesz az önkormányzat késlekedése miatt, ugyanis az idő múlásával a házakat az értékbecslő magasabb árra taksálja majd, ráadásul a geopolitikai és gazdasági helyzet miatt az árak egyre csak emelkednek, a jegybank növeli az alapkamatot, amiért kedvezőtlenebb hitelhez jutnak majd.
Most ki kell cserélnem az ablakokat, emiatt az értékbecslő, ha egyszer kijön, nyilván drágábbra fogja beárazni az ingatlant. Duplán fizetek az önkormányzat késlekedése miatt”
– jelezte Horváth János, akinek bérleti joga a Budavári Önkormányzattal több mint harminc éve áll már fent.
A budavári lakos lapunknak elmondta, egy öröklakás árát eddig önköltséges felújítások keretében már ráköltötte az önkormányzati lakásaira. Úgy fogalmazott, a lakástörvény módosítása után ő is jelezte kerületnek, hogy megvásárolja a lakást.
Úgy tűnik, az önkormányzat olyan nagyon nem viselte a szívén ezeknek az eladásoknak az ügyét”
– mesélte Horváth.
A lakók helyzetét amúgy tovább rontja, hogy az önkormányzat a házak felmérésére csak április 7-én, az országgyűlési választás után pár nappal szerződött az ezzel foglalkozó céggel. A helyiek azt feltételezik, a kerületvezetést kivárt, hátha az ellenzék győz április 3-án, és akkor nem kell keresztülvinni a folyamatot.
A kerület hivatalos honlapján a lakókat is hibáztatja a késlekedés miatt, állításuk szerint több lakásba nem tudtak bejutni, hogy felmérjék azokat.
– írták a Budavár.hu-n.
Ez a védekezés annyiban nem állja meg a helyét, hogy az önkormányzat mint tulajdonos, megszabhatja a bérlőnek, hogy egy konkrét időpontban a lakásban legyen a felmérést elvégzése végett.
Egy másik, anonimitást kérő forrásunk elmondta, próbálta felvenni a kapcsolatot V. Naszályi Mártával, aki azonban nem ad tájékoztatást arról, hogyan tudna mihamarabb megoldódni az ügyük. Megtudtuk, hogy az I. kerület ezzel foglalkozó cége minden évben ellenőrzi a lakásokat, mint tulajdonos, így pláne érthetetlen, miért nem hangolták ezt össze a felmérésekkel.
– közölte lapunkkal Böröcz László, a Budavári Fidesz elnöke
A kormánypárti politikus megjegyezte, a bérlők esetében ilyen egyszer már előfordult, hiszen V. Naszályi Márta a 2019-es kampányban megígérte, hogy a bérlők megvásárolhatják a lakásaikat, majd a megválasztása után kiderült, hogy inkább lakbért akar emelni, nem pedig eladni. Szavai szerint láthatóan csigalassúsággal halad a lakások felmérése és a szükséges adminisztratív munkák elvégzése.
„Ennek két oka lehet: egyrészt a valódi szándék hiánya, illetve hogy a Budavári Önkormányzat működése komoly problémákkal küszködik a baloldali pártok folyamatos belső viszályai miatt”
– fogalmazott, majd úgy folytatta, ez abból is látszik, hogy folyamatosan felmondások vannak a kulcspozíciókban.
Böröcz László szerint sokat elmond, hogy általában nem elküldték őket, hanem önként álltak fel, vélhetően a városvezetés alkalmatlansága és agresszív vezetési stílusa miatt, legutóbb épp erre hivatkozva mondott fel – nyilvánosan – a kulturális vezető is.
Természetesen kerestük az I. kerületi önkormányzatot is augusztus közepén, cikkünk megjelenése előtt bő egy héttel, amire két automatikus választ kaptunk. Németh Mónika jegyző azt írta, hogy augusztus 8. és augusztus 19. között igazgatási szünet van, ezért csak 22-től olvassák az üzeneteket. Azóta nem kaptunk választ a kerülettől. V. Naszályi Márta is küldött levelünk augusztus közepi kézbesítését követően egy automatikus válaszüzenetet, melyben azt írta:
„Tájékoztatom, hogy 2022.07.18. - 2022.07.29. között szabadságon vagyok.”
Azóta pedig elég sok idő eltelt.
Cikkünk megjelenése után jelentkezett az I. kerületi önkormányzat és hirtelen megválaszolták az összes feltett kérdésünket. Arra a kérdésre, miszerint mikor volt a témában történő egyeztetés legutóbb V. Naszályi Márta és az érintett bérlők között, a kerület azt írta, hogy a polgármester személyes polgármesteri fogadóóráján, illetve egyedi időpontokban rendszeresen találkozik azokkal a bérlőkkel, akiknek kérdése vagy javaslata van. Kijelentették, „a társasházzá alakítás műszaki dokumentációjának rendelkezésre állását követően, a társasházi alapító okirat tervezetének előkészítése során, az azt készítő jogi képviselő, annak tartalmát, a leendő tulajdonostársakkal személyesen fogja egyeztetni”.
– fogalmaztak.
Az önkormányzat arra a kérdésre, miszerint adtak-e már ajánlatot valamely bérlőnek, azt írta, hogy a lakástörvény rendelkezései alapján a társasház alapításnak meg kell előznie a forgalmi érték kiközlését, így jelenleg nem állnak fenn a kiközlés feltételei azon épületek esetében, amelyek az elmúlt 30 évben nem lettek társasházak.
Portálunk érdeklődött, miért csak az országgyűlési választásokat követően, április 7-én szerződtek le a felmérést végző céggel, V. Naszályi Mártáék azt válaszolták, hogy az önkormányzat közbeszerzési eljáráson választotta ki a műszaki dokumentáció elkészítését végző céget és a 2021. év szeptemberében indított közbeszerzési eljárás első körben sikertelen volt.
– zárták.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila